M
kompetencje miękkie i twarde

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

Patrząc na dzisiejszy rynek pracy, który staje się coraz bardziej dynamiczny i konkurencyjny, zdolność do rozwijania różnego rodzaju kompetencji, jest naprawdę ważna. Nieraz przeglądając ogłoszenia o pracę, natknąłeś się z pewnością w wymaganiach na określenia: kompetencje miękkie i twarde. Co dokładnie oznaczają te pojęcia i dlaczego mają tak istotny wpływ na kształtowanie naszej kariery? Po odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do poniższego artykułu. 

Na skróty

Sprawdź także: Rozwój osobisty – od czego zacząć?

Czym są kompetencje twarde? 

Kompetencje twarde, nazywane także technicznymi – odnoszą się do konkretnych umiejętności oraz wiedzy, których można się nauczyć i zmierzyć w sposób obiektywny. Są to kompetencje związane z określonym zawodem lub dziedziną, takie jak np. umiejętność obsługi specyficznego oprogramowania, znajomość narzędzi i technologii czy zdolności matematyczne. Umiejętności twarde są najczęściej mierzalne i można je ocenić na podstawie konkretnej wiedzy i kwalifikacji. Są one istotne dla wykonywania określonych zadań lub pracy w danym zawodzie. 

Wybrane przykłady kompetencji twardych: 

  • znajomość języków obcych,
  • umiejętność obsługi programów np. pakietu Adobe czy MS Office, 
  • prawo jazdy np. kategorii B., 
  • umiejętność kontroli stanu technicznego zespołów mechanicznych oraz wymiany zużytych elementów takich jak np. oleje czy płyny. 

Tak naprawdę odpowiadając na ogłoszenia o pracę kierujemy się w większości posiadanymi przez nas kompetencjami twardymi. Pomyślcie o sytuacji, kiedy chcielibyście aplikować np. na stanowisko radcy prawnego. Nie miałoby to najmniejszego sensu gdybyście nie ukończyli np. studiów prawniczych. Umiejętności twarde są zatem niezbędne do spełnienia określonych wymagań na stanowiska pracy, jednak warto zaznaczyć, że równie ważne są umiejętności miękkie. To one często przynoszą dodatkową wartość naszej kandydaturze i mogą zadecydować o tym, czy zostaniemy wybrani spośród wielu innych kandydatów.

Sprawdź także: Przebranżowienie i zmiana zawodu – od czego zacząć?

Czym są kompetencje miękkie? 

Kompetencje miękkie, określane inaczej także interpersonalnymi – dotyczą naszej zdolności do efektywnej komunikacji, współpracy z innymi ludźmi oraz zarządzania emocjami. Wpływają na naszą zdolność do pracy zespołowej, rozwiązywania konfliktów, rozumienia, empatii czy pracy pod presją czasu. Kompetencje miękkie są kluczowe nie tylko w kontekście pracy zespołowej, ale także w relacjach z klientami, kierownictwem i innymi interesariuszami. W przeciwieństwie do kompetencji twardych, umiejętności miękkich nie da się łatwo zmierzyć czy ocenić w sposób jednoznaczny. Dlatego też pracodawcy często sięgają po różnego rodzaju metody, takie jak np. scenki sytuacyjne, aby sprawdzić, czy kandydat rzeczywiście posiada wymagane umiejętności miękkie. Warto w kontekście kompetencji interpersonalnych pomyśleć również o ciekawych narzędziach takich jak np. Design Mindset Detector™, które mogą pomóc w rozpoznaniu i rozwoju kluczowych dla danego stanowiska/projektu umiejętności. 

Wybrane przykłady kompetencji miękkich: 

  • komunikatywność, 
  • kreatywność, 
  • dobra organizacja pracy, 
  • samodzielność, 
  • asertywność. 

W ostatnim czasie, coraz więcej pracodawców docenia znaczenie umiejętności miękkich i poszukuje pracowników, którzy takie właśnie kompetencje posiadają. Dobrym przykładem może być np. stanowisko sprzedawcy, konsultanta lub marketingowca, gdzie ten rodzaj umiejętności jest szczególnie cenny. Wynika to m.in. z tego, że osoby te, powinny być nie tylko komunikatywne, ale też dobrze sobie radzić w trudnych często stresujących sytuacjach. 

Jak rozwijać kompetencje twarde i miękkie? 

Rozwijanie kompetencji zarówno twardych jak i miękkich to proces, który wymaga czasu, oraz zaangażowania. Pomóc mogą w tym m.in.: 

Szkolenia i kursy: biorąc udział w szkoleniach i kursach, można zdobyć nie tylko nową wiedzę i umiejętności techniczne, ale popracować także nad kompetencjami miękkimi, takimi jak komunikacja czy zarządzanie czasem.

Doświadczenie praktyczne: praktyka jest niezwykle ważna, jeśli mówimy o rozwijaniu kompetencji zarówno twardych jak i miękkich. Dzięki wykonywaniu zadań i projektów w rzeczywistych warunkach np. jako członek danego zespołu projektowego, mamy możliwość nie tylko zdobywać praktyczne umiejętności związane z zawodem, ale uczyć się także pracy w grupie oraz obserwować siebie i swoje reakcje w różnych sytuacjach społecznych. 

Samoedukacja: Samodzielne uczenie się i rozwijanie kompetencji to ważny element rozwoju zawodowego. Czytanie książek, artykułów i uczestnictwo w webinarach może pomóc w zdobywaniu wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej. 

Dlaczego kompetencje twarde i miękkie są ważne?

Zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde, odgrywają kluczową rolę w rozwoju naszej kariery zawodowej. Kompetencje twarde są często podstawą, na której budujemy naszą wiedzę i umiejętności, gdyż trudno bez nich zdobyć dane wykształcenie i zawód. Kompetencje miękkie stanowią natomiast fundament naszych umiejętności interpersonalnych, które pozwalają nam efektywnie współpracować z innymi ludźmi. Często to właśnie one decydują o tym, czy jesteśmy skutecznymi liderami i czy potrafimy rozwiązywać problemy oraz konflikty w odpowiedni sposób. Zatem, aby zwiększyć swoje szanse na sukces w dzisiejszym środowisku biznesowym, warto zadbać o rozwijanie obu rodzajów kompetencji. 

Chcesz sprawdzić swoje predyspozycje wykorzystując Design Mindset Detector™? Zamów test!

5/5 - (12 votes)
About the Author
Magda Kochanowska
Projektowaniem zajmuje się od 20 lat. Łączy praktykę projektową z działalnością naukową i karierą akademicką. Od 2013 roku prowadzi firmy specjalizujące się w projektowaniu procesów, usług i doświadczeń - obecnie Design-Nurture. Jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, studiach podyplomowych Total Design Management prowadzonych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut Wzornictwa Przemysłowego, kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych Projektowanie Usług na Uniwersytecie SWPS. Zanim założyła Design Nurture realizowała projekty m.in. dla: Board of Innovation, Black Red White, EIT Food, Goodie, ING Bank (Polska i Holandia), Mercer, Miasto St. Warszawa, Bank Millenium, Milton Essex, Nationale-Nederlanden, Polpharma, PTBRiO, Saint Gobain, Santander Bank, Santander Leasing, Sensirion, Szlachetna Paczka, TUiR Warta.

Podobne wpisy