M
Rozwój pracownika w organizacji

Rozwój pracownika w organizacji

Rozwój pracowników jest bardzo istotnym elementem, nie tylko w procesie budowania organizacji, ale i jej efektywnego zarządzania. Firmy, które potrafią to dostrzec i inwestują w rozwój kompetencji oraz umiejętności swoich pracowników odnoszą zazwyczaj dużo większe sukcesy niż te, które nie poświęcają tej kwestii zbyt dużo uwagi. W poniższym artykule opowiemy więcej na temat tego, czym jest rozwój pracownika oraz na jakie aspekty tego procesu zwrócić szczególną uwagę. 

Na skróty

Czym jest rozwój pracownika? 

Rozwój pracownika – określany często jako rozwój zawodowy –  to proces, który koncentruje się na doskonaleniu umiejętności, zdobywaniu nowej wiedzy oraz rozwijaniu kompetencji pracownika w kontekście jego roli zawodowej. Jest to inwestycja w potencjał i kapitał ludzki organizacji, mająca na celu nie tylko zwiększenie efektywności pracownika w jego obecnej pracy, ale również przygotowanie go do wyzwań w przyszłości. 

Warto pamiętać o tym, że rozwój pracowników stanowi wspólną inicjatywę zarówno pracowników, jak i pracodawców. Może obejmować on różne formy, takie jak: szkolenia, mentoringi czy samokształcenie. To kluczowy element budowania konkurencyjności organizacji na rynku oraz zwiększania zaangażowania jej pracowników.

Przeczytaj także: Mentoring – na czym polega? Czym są sesje mentoringowe?

Rozwój pracowników – jak zaplanować ten proces, aby był skuteczny? 

Zrozumienie potrzeb pracowników

Pierwszym krokiem w procesie rozwoju pracowników jest zrozumienie ich indywidualnych potrzeb i celów zawodowych. Każda z osób zatrudniona w organizacji, ma inne umiejętności, doświadczenia oraz cele, które powinny być uwzględnione w planach rozwoju firmy. Aby dowiedzieć się nie tylko czego potrzebują, ale i czego oczekują pracownicy od organizacji, należy przede wszystkim z nimi rozmawiać oraz monitorować podejmowane działania. Poza tym warto wykorzystywać także dostępne na rynku narzędzia, takie jak np. test predyspozycji Design Mindset Detector™, który pozwala odkryć i rozwinąć często jeszcze nieuświadomione i unikalne predyspozycje. 

Określenie celów 

Po zrozumieniu potrzeb pracowników, organizacja powinna wspólnie z nimi określić cele rozwoju. Mogą one dotyczyć zarówno rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Ważne jest, aby cele były mierzalne i realistyczne oraz pozwalały pracownikowy na bieżąco śledzić jego postępy.

Dostosowanie programu rozwoju i działań

Po określeniu celów rozwoju, organizacja powinna dostosować program szkoleń do potrzeb i możliwości wszystkich pracowników. W zależności od rodzaju rozwijanych umiejętności, działania te mogą być prowadzone zarówno wewnątrz organizacji, jak i zewnętrznie, poprzez konferencje, wykłady czy analizy przypadków. Planując takie inicjatywy, warto zadbać o to, aby były dostępne nie tylko w formie stacjonarnej, ale również online.

Monitorowanie postępów

Proces rozwoju pracownika nie kończy się po zakończeniu szkolenia czy kursu. Organizacja powinna regularnie monitorować postępy pracownika i na tej podstawie organizować kolejne działania. Regularne oceny pracownika, rozmowy feedbackowe i raporty na temat postępów są kluczowymi narzędziami w tym procesie.

Mierzenie efektywności programów rozwoju

Ostatnim, równie ważnym aspektem rozwoju pracownika, jest mierzenie efektywności programów rozwoju. Firmy powinny regularnie analizować, czy podejmowane na rzecz pracowników inicjatywy przynoszą oczekiwane rezultaty i czy nadal warto w nie inwestować. 

Przeczytaj także: Predyspozycje zawodowe do pracy jako designer

Rozwój pracownika w organizacji i korzyści z nim związane

Inwestowanie czasu i pieniędzy w rozwój zawodowy pracowników może nieść za sobą wiele korzyści, nie tylko dla samej firmy, ale przede wszystkim pracowników. Do najważniejszych z nich zaliczamy:  

  • zwiększona satysfakcja i motywacja do pracy – kiedy pracownik ma możliwość rozwijania swoich umiejętności, odczuwa większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Jest też dużo bardziej zmotywowany do efektywnego wykonywania swoich obowiązków; 
  • wzrost produktywności – pracownik, który uczestniczył w ciekawym szkoleniu lub kursie, jest zazwyczaj w stanie wykonywać swoje zadania szybciej i skuteczniej. Wynika to najczęściej z lepszego zrozumienia swojej roli oraz rozwinięcia dotychczasowych kompetencji lub nabyciu nowych, które pomogły mu usprawnić swoją pracę; 
  • pozytywny wizerunek organizacji – troska o rozwój pracowników wpływa również na pozytywny wizerunek firmy, jako miejsca przyjaznego i stawiającego na pierwszym miejscu dobro osób w niej zatrudnionych. 

Chcesz sprawdzić predyspozycje członków zespołu wykorzystując Design Mindset Detector™? Zamów test!

5/5 - (9 votes)
About the Author
Magda Kochanowska
Projektowaniem zajmuje się od 20 lat. Łączy praktykę projektową z działalnością naukową i karierą akademicką. Od 2013 roku prowadzi firmy specjalizujące się w projektowaniu procesów, usług i doświadczeń - obecnie Design-Nurture. Jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, studiach podyplomowych Total Design Management prowadzonych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut Wzornictwa Przemysłowego, kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych Projektowanie Usług na Uniwersytecie SWPS. Zanim założyła Design Nurture realizowała projekty m.in. dla: Board of Innovation, Black Red White, EIT Food, Goodie, ING Bank (Polska i Holandia), Mercer, Miasto St. Warszawa, Bank Millenium, Milton Essex, Nationale-Nederlanden, Polpharma, PTBRiO, Saint Gobain, Santander Bank, Santander Leasing, Sensirion, Szlachetna Paczka, TUiR Warta.

Podobne wpisy