M
etapy procesu projektowego

Kluczowe etapy procesu projektowego w organizacji

Proces projektowy, to zorganizowany zestaw działań, które umożliwiają stałą kontrolę, monitorowanie postępów oraz efektywne wykorzystanie zasobów podczas pracy nad nową funkcjonalnością lub określonym rozwiązaniem. Sposób w jaki zostanie on przeprowadzony, może mieć ogromny wpływ na późniejszy sukces wprowadzonego na rynek produktu lub usługi. 

Na skróty

Zaangażowani w proces projektowy powinni być zarówno projektanci, jak i klienci dla których tworzymy dane rozwiązanie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, dzięki temu wiemy, jakie kroki podjąć i co zrobić, aby stworzyć produkt/usługę, który/ -a będzie spełniał/ -a oczekiwania użytkownika i zapewni mu maksimum satysfakcji. Jak zatem powinien wyglądać dobrze zorganizowany proces projektowy? Więcej na ten temat w poniższym artykule. 

Przeczytaj również: Myślenie projektowe jak je wykorzystać w biznesie

Etapy procesu projektowego

Oto najważniejsze naszym zdaniem etapy procesu projektowego, o których należy pamiętać: 

Analiza celów i potrzeb

Pierwszym krokiem w procesie projektowym, jest jasne zdefiniowanie celów projektu oraz jego zakresu. Informacje zgromadzone na tym etapie, stanowią tak naprawdę fundament, dla wszystkich późniejszych działań. W procesie projektowym UX, kluczowe jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań. Oto niektóre z nich: 

  • do kogo kieruje produkt/usługę? 
  • co poprzez mój produkt/usługę klient chce osiągnąć?
  • jakie korzyści ma przynieść użytkownikowi produkt/usługa?
  • czy na rynku istnieje jakiś brak, jak mój produkt/usługa mógłby/mogłaby wypełnić tę lukę?
  • co mnie ogranicza? 

Analiza celów i potrzeb pomaga dużo lepiej zorganizować dalsze działania oraz podzielić pracę pomiędzy określone zespoły. 

Badanie potrzeb użytkowników oraz analiza konkurencji 

Kolejny etap, to badanie potrzeb użytkowników, dzięki któremu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć motywacje i oczekiwania potencjalnych odbiorców naszego produktu/usługi. Odpowiednio dobrane metody badawcze i uzyskane dzięki nim wyniki, pozwalają stworzyć nam personę, czyli wzór idealnego klienta – przyszłego użytkownika naszego rozwiązania. 

Poza badaniem potrzeb użytkowników, warto przeanalizować również rynek i sprawdzić jakie rozwiązania oferuje konkurencja, czym możemy się zainspirować oraz co nowego dodać od siebie. 

Praca kreatywna – tworzenie i wybór rozwiązań 

Kolejny etap procesu projektowania, to praca kreatywna, polegająca na wygenerowaniu jak największej ilości pomysłów i rozwiązań. Następnie biorąc pod uwagę zarówno nasze możliwości jak i ograniczenia (np. techniczne/finansowe), staramy się wybrać najbardziej optymalną koncepcję, możliwą do zrealizowania w danym momencie. 

Projektowanie rozwiązania oraz badanie jego użyteczności 

Po przejściu wszystkich powyższych etapów, przychodzi czas na działania związane z projektowaniem wybranego rozwiązania i jego testowaniem. Dzięki badaniom użyteczności, możemy sprawdzić czy wprowadzona funkcjonalność działa, czy jest zrozumiała dla naszych użytkowników oraz co możemy zrobić jeszcze, aby ją udoskonalić.  Czas, który poświęcamy na projektowanie naszego rozwiązania, jest również dobrym momentem na opracowanie architektury informacji oraz mapy doświadczeń użytkownika. 

Makietowanie, prezentacja makiet i prototypów oraz ich wdrożenie 

Jeśli po przeprowadzonych badaniach wszystko funkcjonuje, tak jak powinno i nie planujemy wprowadzać już żadnych poprawek, możemy przystąpić do kolejnego etapu w procesie UX, czyli makietowania (nazywanego inaczej projektowaniem User Interface). 

Po jego zakończeniu następuje prezentacja prototypów, podczas której przedstawiamy klientowi efekty naszej pracy. Jeśli zaproponowane rozwiązanie spełnia jego oczekiwania oraz przeszło pomyślnie wszystkie testy, zostaje skierowane do wdrożenia, a jeśli nie i wymaga poprawek, wraca ponownie do makietowania.  

Weryfikacja osiągnięcia założonych celów oraz dalszy rozwój produktu/usługi 

W tym kroku poprzez porównanie ze sobą danych początkowych i tych zebranych już po wprowadzeniu wybranego rozwiązania w życie, sprawdzamy na ile założone przez nas, na początku pracy nad projektem cele zostały zrealizowane. 

Na zakończenie warto pamiętać również o tym, iż to, że produkt/usługa trafił/ -a do użytkowników, wcale nie oznacza, że możemy o nich zapomnieć. Naszym zdaniem jest ciągłe monitorowanie zaproponowanego rozwiązania, tak aby w razie potrzeby wiedzieć, jakie modyfikacje wprowadzić w przyszłości, aby produkt/usługa jeszcze lepiej służył/ -a użytkownikom.

Przeczytaj również: Budowanie zespołu projektowego – jak zrobić to efektywnie?

Proces projektowy – droga do sukcesu? 

Powyżej omówiliśmy kluczowe naszym zdaniem etapy procesu projektowego. Należy pamiętać, jednak o tym, że może być on niezwykle dynamiczny i różnić się np. w zależności od branży. Dlatego też, tak ważne w procesie projektowym, poza precyzyjnym planowaniem każdego kroku oraz kontrolą postępów, elastyczne podejście i umiejętność dostosowywania się do zmieniających warunków oraz potrzeb.

5/5 - (5 votes)
About the Author
Magda Kochanowska
Projektowaniem zajmuje się od 20 lat. Łączy praktykę projektową z działalnością naukową i karierą akademicką. Od 2013 roku prowadzi firmy specjalizujące się w projektowaniu procesów, usług i doświadczeń - obecnie Design-Nurture. Jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, studiach podyplomowych Total Design Management prowadzonych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut Wzornictwa Przemysłowego, kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych Projektowanie Usług na Uniwersytecie SWPS. Zanim założyła Design Nurture realizowała projekty m.in. dla: Board of Innovation, Black Red White, EIT Food, Goodie, ING Bank (Polska i Holandia), Mercer, Miasto St. Warszawa, Bank Millenium, Milton Essex, Nationale-Nederlanden, Polpharma, PTBRiO, Saint Gobain, Santander Bank, Santander Leasing, Sensirion, Szlachetna Paczka, TUiR Warta.

Podobne wpisy