M
design mindset

Czym jest mindset oraz jaki ma wpływ na sukces osobisty i zawodowy?

Sukces osobisty i zawodowy zależy bardzo często nie tylko od naszych umiejętności czy talentu, ale również od naszego sposobu myślenia, czyli tzw. mindsetu. Pojęcie to, stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. Mindset oznacza nie tylko naszą mentalną postawę. Jest to także kluczowy czynnik kształtujący nasze działania, a co za tym idzie wpływający na nasze osiągnięcia. 

Na skróty

W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest mindset, jakie są jego rodzaje oraz jak może on wpłynąć na nasze osiągnięcia.

Przeczytaj również: Czym są kompetencje miękkie i twarde?

Mindset co to jest? 

Mindset to sposób myślenia, mentalna postawa, która kształtuje nasze myśli, emocje i działania. Mindset ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy świat oraz samych siebie. Jest to sposób, w jaki reagujemy na wyzwania, sukcesy, porażki i życiowe sytuacje. Nasz mindset ma znaczący wpływ nie tylko na nasze podejście do życia, ale także osiągnięcia osobiste i zawodowe.

Rodzaje mindsetu

Mindset może przybierać różne formy, a jego rodzaj może mieć kluczowy wpływ na nasze zachowania oraz podejście do życia. Oto kilka głównych rodzajów mindsetu:

Growth mindset

Growth mindset nazywany inaczej mindsetem rozwojowym, jest to koncepcja, która zakłada, że talent można w sobie wykształcić. Osoby z tym rodzajem mindsetu, wierzą, że  umiejętności i zdolności można rozwijać i ulepszać poprzez naukę i pracę. Są przekonane, że inteligencja, kreatywność i inne cechy są elastyczne i podlegają doskonaleniu. Dlatego chętniej podejmują wyzwania i są dużo bardziej odporni na niepowodzenia, które ich zdaniem dają szansę na naukę i rozwój. 

Przeczytaj również: Badania psychometryczne jako wsparcie rozwoju osobistego

Fixed mindset

Osoby z Fixed mindset czyli tzw. stałym/sztywnym sposobem myślenia, uważają, że posiadają określony poziom inteligencji, talentu czy kreatywności, który nie podlega już zmianie. W rezultacie, często unikają wyzwań, które mogą wystawić ich na ryzyko porażki, ponieważ obawiają się, że nie będą w stanie sprostać oczekiwaniom.

Agile mindset

Kolejnym rodzajem mindsetu, o którym warto wspomnieć, jest tzw. Agile mindset, który możemy rozumieć, jako zwinny sposób myślenia. Opiera się on o empiryzm, eksperymenty i jest nastawiony na wynik bądź rozwiązanie. Agile mindset promuje elastyczność, szybkie dostosowywanie się do zmian oraz współpracę. 

Jest on coraz częściej spotykany w zarządzaniu projektami, tworzeniu oprogramowania czy innych działaniach w których podstawą jest praca zespołowa. 

Agile mindset opiera się na kilku kluczowych zasadach, wśród których wyróżniamy:

  1. Klient jest najważniejszy: Agile mindset kładzie duży nacisk na zrozumienie i zaspokojenie potrzeb klienta. Zakłada, że dostarczanie wartości klientowi jest najważniejszym celem.
  2. Elastyczność i adaptacja: Osoby z Agile mindset potrafią szybko dostosować się do zmian wprowadzanych w trakcie projektu. Zdają sobie sprawę, że modyfikacje są nieuniknionym elementem pracy, a odpowiednia reakcja związana z ich pojawianiem się może okazać się dużo korzystniejsza, niż ich ignorowanie bądź zwalczanie.
  3. Współpraca i komunikacja: W Agile mindset zespoły pracują razem, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Współpraca i komunikacja są kluczowe dla sukcesu projektu.
  4. Akceptacja ryzyka: Osoby z Agile mindset nie boją się podejmować ryzyka, w celu osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów. Rozumieją, że w niektórych sytuacjach jego brak, może pozbawić projekt ciekawych szans na rozwój. 

Jak zmienić swój sposób myślenia i rozwijać pozytywne nastawienie? 

Zmiana sposobu myślenia może być procesem wymagającym czasu i wysiłku, ale jest to cel jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Po pierwsze należy zrozumieć, dlaczego myślisz w określony sposób. Staraj się zidentyfikować negatywne myśli i przekonania, które wpływają na Twoje życie. Kiedy już je rozpoznasz, spróbuj zamienić je na coś pozytywnego, bardziej konstruktywnego. Zastanów się też, czy Twoje negatywne myślenie jest uzasadnione, a może bazuje tylko i wyłącznie na fałszywych przekonaniach. Poza tym spędzaj czas z ludźmi, którzy Cię wspierają, motywują do działania i z którymi czujesz się komfortowo. Dobrze też, jeśli w drodze do zmiany swojego sposobu myślenia, zaczniesz stawiać sobie cele. Na początek mogą to być to niewielkie wyzwania, które chcesz zrealizować. Pomogą Ci one skoncentrować się na pozytywnych aspektach życia, a ich realizacja dostarczy Ci nie tylko ogromnej satysfakcji, ale utwierdzi Cię także w poczuciu sprawczości.

Przeczytaj również: Mentoring – na czym polega? Czym są sesje mentoringowe?

Mindset – droga do lepszego życia? 

Mindset to kluczowy element naszej codzienności, który kształtuje nasze myśli, emocje i działania. Świadomość swojego sposobu myślenia  i praca nad jego rozwojem może być kluczem do sukcesu oraz spełnienia. Nie zapominajmy, że to, w jaki sposób myślimy o sobie i o świecie, nie jest czymś stałym i zawsze możemy to zmienić. Wybierając pozytywny, rozwijający mindset, możemy przełamać ograniczenia i  osiągnąć rzeczy, o których wcześniej mogliśmy tylko marzyć. 

Chcesz rozwijać swój mindset wykorzystując Design Mindset Detector™? Zamów test!

5/5 - (26 votes)
About the Author
Magda Kochanowska
Projektowaniem zajmuje się od 20 lat. Łączy praktykę projektową z działalnością naukową i karierą akademicką. Od 2013 roku prowadzi firmy specjalizujące się w projektowaniu procesów, usług i doświadczeń - obecnie Design-Nurture. Jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, studiach podyplomowych Total Design Management prowadzonych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut Wzornictwa Przemysłowego, kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych Projektowanie Usług na Uniwersytecie SWPS. Zanim założyła Design Nurture realizowała projekty m.in. dla: Board of Innovation, Black Red White, EIT Food, Goodie, ING Bank (Polska i Holandia), Mercer, Miasto St. Warszawa, Bank Millenium, Milton Essex, Nationale-Nederlanden, Polpharma, PTBRiO, Saint Gobain, Santander Bank, Santander Leasing, Sensirion, Szlachetna Paczka, TUiR Warta.

Podobne wpisy