M

Portfolio service designera – uciążliwy obowiązek czy cenna praktyka projektowa?

Projektanci interfejsu użytkownika (UI) oraz projektanci doświadczeń użytkownika (UX) standardowo prezentują swoje portfolio w procesie rekrutacji. Demonstrując w ten sposób potencjalnym pracodawcom swoje umiejętności, doświadczenie oraz oryginalne podejście do rozwiązywania problemów. 

Na skróty

Natomiast, na podstawie rozmów z bliskimi mi projektantami usług (service designer), zauważyłem, że na polskim rynku pracy rzadko spotyka się takie oczekiwania wobec nich. Istnieje wiele hipotez wyjaśniających tę sytuację, lecz nie będą one tematem tego artykułu. Poza spełnieniem wymogów rekrutacyjnych, istnieje wiele innych powodów, dla których warto posiadać i regularnie aktualizować swoje portfolio. Przyjrzyjmy się tym powodom – być może przekonają one także Was?

Regularna praca nad portfolio jako instrument autorefleksji

Jedną z najczęściej spotykanych form przedstawiania doświadczeń w portfolio jest case study. Projektanci najczęściej wybierają 3-5 różnorodnych projektów i opisują je krok po kroku, wskazując kluczowe punkty decyzyjne, użyte narzędzia i techniki, a na koniec omawiają wpływ tych czynników na cały proces. Stworzenie takiego materiału jest trudne i czasochłonne, a także wymaga dużej ilości energii.

Jeśli znajdziecie się w sytuacji, gdy musisz stworzyć portfolio w krótkim czasie, możecie nieświadomie zastosować szablonowy opis projektów, na przykład: tytuł, data, rola, klient, cel, proces, wnioski. Najprawdopodobniej w takim przypadku zabraknie Wam czasu i energii na „łączenie kropek”, czyli na zrozumienie, czego nauczyliście się podczas pracy nad różnymi projektami.

Dlatego też, najlepszą praktyką jest regularne dokumentowanie i opisywanie projektów zaraz po ich zakończeniu, niezależnie od tego, czy mają one trafić do portfolio.

Takie podejście może być częścią retrospekcji projektu i ma wiele zalet. Przede wszystkim:

  • rozwija nawyk systematycznej pracy,
  • jest doskonałym ćwiczeniem w formułowaniu wniosków, co pomaga rozwijać krytyczne myślenie,
  • stanowi doskonałą okazję do eksperymentowania z różnymi formami prezentacji wyników projektów.

Dysponując czasem na przemyślenia, możemy stworzyć wielowymiarowe portfolio

Z upływem czasu, dysponując zbiorem wykonanych projektów, zyskacie możliwość działania na wyższym, metapoziomie. Możecie zacząć stawiać sobie pytania i poszukiwać na nie odpowiedzi: Jakie są moje mocne strony, a jakie słabsze? Czego nauczyłem(a) się przez ostatnie lata? W jakim kierunku chcę podążać? Czy ulegam schematom procesowym? Jeśli tak, jak mogę to zmienić? Na co mam wpływ? Co mnie wyróżnia?

Dysponując takim materiałem, żądanie przygotowania portfolio nie wywoła w Was strachu czy niepokoju, lecz stanie się okazją do twórczego myślenia i eksperymentowania z różnymi formami przedstawiania swojej historii. Dzięki gotowym przykładom, będziecie mogli wyselekcjonować te najbardziej istotne dla danej roli, podkreślić swoją unikalność jako projektantów oraz pozytywnie zaskoczyć potencjalnego pracodawcę. A być może znajdziecie nawet czas na uzyskanie opinii na temat swojego portfolio.

Przeczytaj również: Predyspozycje zawodowe do pracy jako designer

Prezentacja projektów w dziedzinie service design

Znajdujemy się tu przed kolejnym wyzwaniem. Projektanci produktów, komunikacji wizualnej czy interfejsów często w swoich portfolio prezentują wizualne aspekty swojej pracy, podczas gdy dla projektantów usług kluczowe są procesy projektowania, interakcje, które można przedstawić na przykład za pomocą storyboardów, zaprojektowane ścieżki użytkowników (Customer Journey Maps) z elementami komunikacji w trakcie procesu, czy też schematy usługi (Service Blueprints), które często są przedstawiane w formie diagramów.

W przypadku projektów realizowanych na miejscu, istotne jest zdobycie dokumentacji fotograficznej. Dla projektów przeprowadzanych online, warto pokazać, jak projektanci usług wykorzystują narzędzia jak Miro do wizualizacji materiałów i przygotowywania warsztatów. Wielka część pracy projektantów usług polega na facylitacji sesji warsztatowych, co jest trudne do prezentacji bez odpowiednich materiałów.

Jakie inne elementy powinny być zawarte w portfolio projektanta usług (service designera)?

Sekcja „O mnie” 

W tej sekcji masz przestrzeń, aby opowiedzieć o swoich kompetencjach projektowych, motywacji do zajmowania się projektowaniem usług, elementach, które nie znalazły miejsca w CV.

Wstęp do sekcji projektów

We wstępie podkreśl swoje wszechstronne doświadczenie, nie ograniczając się tylko do projektów prezentowanych w portfolio. Wytłumacz, dlaczego wybrane projekty są najbardziej reprezentatywne dla Twojego stylu i umiejętności, zazwyczaj wystarczy skupić się na czterech kluczowych.

Opis każdego projektu

Krótko przedstaw cel, proces oraz wynik każdego z projektów. Pamiętaj, że to są główne ramy opisu, które mają na celu dostarczenie kontekstu do prezentacji Twojego profilu – Twoich umiejętności, dylematów projektowych czy wyciągniętych wniosków. Możliwe, że z perspektywy czasu będziesz mógł podzielić się refleksją, jak podobny problem rozwiązałbyś teraz, inaczej, lepiej?

Sprawdź także: Przebranżowienie i zmiana zawodu – od czego zacząć?

5/5 - (5 votes)
About the Author
Magda Kochanowska

Podobne wpisy